Quantcast
Channel: Turysta Świętokrzyski
Viewing all 1494 articles
Browse latest View live

19.04.2015 - "Szlakiem Orlich Gniazd" - ostatnie wolne miejsca

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na Szlak Orlich Gniazd
Etap I: Kraków - Pieskowa Skała

Trasa: Kraków Krowodrza - Czerwony Most - Pękowice (forty) - Giebułtów (zab. dwór i kośc. św. Idziego) - Kwietniowe Doły - Prądnik Korzkiewski - Ojcowski Park Narodowy: Brama Krakowska - Ojców (ruiny zamku, kaplica "Na Wodzie") - Kapkazy - Grodzisko (kośc. i pustelnia bł. Salomei) - Młyny - Słoneczna Góra (437 m) - Pieskowa Skała (Maczuga Herkulesa, zamek), ok. 26 km


Magnolii czar

$
0
0

Parę dni ciepła i już zaczynają kwitnąć jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Przybyłe z Azji i Ameryki magnolie, uwielbiane przez florystów i dekoratorów –  przepiękne ozdoby wiosennych ogrodów i parków. Magnolie to drzewa lub krzewy, zakwitają zwykle przed pojawieniem się liści, na biało, różowo, czerwono i żółto. Świetnie prezentują się jako akcent rabat kwasolubnych, wymagają ciepłego, osłoniętego od wiatru miejsca, żyznej, dostatecznie wilgotnej gleby, stanowiska słonecznego lub półcienia. Nie lubią cięcia i przesadzania z uwagi na kruche korzenie.

18.04.2015 - Wycieczka KTP PTTK "Przygoda" na Ponidzie

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:
Zdobywamy odznakę "Turysta Przyrodnik"

Trasa: Bogucice kościół - las Grabowiec (rezerwat "Grabowiec") - Gacki - Leszcze - rezerwat "Krzyżanowice" - Krzyżanowice, ok. 15 km
Zbiórka: ul. bp.Cz.Kaczmarka (miejsce parkingowe obok Biedronki), godz. 8:00 (odjazd 8:15).
Planowany powrót do Kielc: godz. 18:00
Organizator: KTP PTTK "Przygoda", Klub Instruktorów Ochrony Przyrody PTTK w Kielcach

19.04.2015 - "Szlakiem Orlich Gniazd" z KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na Szlak Orlich Gniazd
Etap I: Kraków - Pieskowa Skała

Trasa: Kraków Krowodrza - Czerwony Most - Pękowice (forty) - Giebułtów (zab. dwór i kośc. św. Idziego) - Kwietniowe Doły - Prądnik Korzkiewski - Ojcowski Park Narodowy: Brama Krakowska - Ojców (ruiny zamku, kaplica "Na Wodzie") - Kapkazy - Grodzisko (kośc. i pustelnia bł. Salomei) - Młyny - Słoneczna Góra (437 m) - Pieskowa Skała (Maczuga Herkulesa, zamek), ok. 26 km

19.04.2015 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Kielce, os. Świętokrzyskie - Świnia Góra - Świerczyny - Góra Domaniówka - Masłow kościół - Masłów lotnisko, ok. 7 km
Zbiórka: Minidworzec MPK - oś. Świętokrzyskie, godz. 10:15
Wycieczkę prowadzi: Czesław Siuda

2015.04.12. Świętokrzyskim szlakiem

$
0
0

    Witam :)

   SZYDŁÓW jak głosi jedna z legend nazwę swą zawdzięcza zbójowi SZYDŁO który grasował na tych terenach w czasach piastowskich . Zrabowane kosztowności ukrywał  w pieczarach i właśnie te zgromadzone skarby z grot pod kościołem Wszystkich Świętych przyczyniły się do powstania miasta . Czy to prawda , nie wiem , to tylko jedna z legend . można wierzyć lub nie , jak kto woli :)  Historia miasta sięga XIIw , a jego rozkwit przypada na lata wieku XV  Z czasów średniowiecznej świetności Szydłowa w dobrym stanie zachował się układ przestrzenny z murami obronnymi, pozostałościami zamku i bramami miejskimi. Czasem bywa nazywany "polskim Carcassonne" . Czy słusznie , nie wiem , we francuskiej Langwedocji jeszcze nie byłem . Ale jak kiedyś tam zawitam to będę miał porównanie i wtedy pewnie napiszę :)   Szydłów jest też ,,śliwkową stolicą Polski,, gdzie odbywa się coroczne sierpniowe "Święto śliwki".  Z sadów wokół Szydłowa pochodzi  około 20 proc. polskich śliwek oraz dla smakoszy szydłowska śliwowica. Jeszcze chyba nie piłem , ale jak posmakuję to może też kiedyś napiszę , jak zdołam :)  Przed II wojną światową istniała  tu duża gmina żydowska , prawie jedna trzecia mieszkańców Szydłowa była wyznania mojżeszowego. 
   W Szydłowie można zobaczyć położony poza murami miejskimi kościół Wszystkich Świętych z drewnianymi postaciami apostołów ustawionymi wokół kościółka . Od zachodniej strony skarpy na której jest kościół zachowały się fragmenty dwóch grot Szydły. Nad murami obronnymi , od południa góruje Brama Krakowska . W  zachodniej części zachowały się ruiny zamku z salą rycerską oraz budynek bramny  i skarbczyk . W  północnej części znajduje się żydowska synagoga , a we wschodniej resztki Bramy Opatowskiej , ruiny Wikariówki i kościół św.Władysława z dzwonnicą . Za murami , przy cmentarzu znajdują się ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha . W centrum  murów znajduje się rynek z budynkiem dawnego ratusza miejskiego .
   Tu miał kiedyś początek szlak żółty z Szydłowa do Widełek i właśnie tym szlakiem wędrowałem  teraz. Parę razy udało mi się go już przemierzyć , jednak za każdym razem z początkiem w Widełkach. Ostatnio trzy lata temu , razem z kolegą Michałem (pozdrawiam :)  Tym razem poszedłem w odwrotnym kierunku. Przez połowę szlaku , czyli do Rakowa znaków nie ma prawie w ogóle , a te które są malowane były z kilkanaście lat temu więc mapę należy zabrać ze sobą obowiązkowo . Od Rakowa do Widełek szlak był odnawiany parę lat temu więc tu jest lepiej , ale czemu skończyło się na Rakowie … Przez  Szydłów przechodzi też  Małopolska Droga św.Jakuba i przemierzając ją w 2012r z moim serdecznym przyjacielem Mietkiem nocowaliśmy  w Szydłowie przy rynku. Buen Camino !
  Z rynku w Szydłowie udajemy się  w stronę ruin kościoła Świętego Ducha i ulicą Cmentarną (pierwszy słabo widoczny znak szlaku)  dochodzimy do drogi Szydłów – Raków.  Przecinamy ją i parę kilometrów wędrujemy pośród sadów przez Pogórze Szydłowskie  do wsi Korytnica. Stąd około kilometra przez las (niestety bardzo zarośnięty) dochodzimy do tamy zbiornika w Chańczy. Spotykamy tu zielone znaki szlaku Chańcza – Pielaszów . Zalew powstał w 1985r na potrzeby zagłębia siarkowego przez spiętrzenie rzeki Czarna Staszowska. Obchodzimy zbiornik od wschodniej strony i przechodzimy przez wieś Chańcza . Na końcu wsi skręcamy na północ i cały czas prosto ,trzy kilometry  drogą przez las dochodzimy do wsi Mocha. Znajdują się tu , na rzece Łagowica pozostałości przepustów i młyna . Za wsią idziemy jeszcze dalsze trzy kilometry przez las , skręcając na zachód i dochodzimy do Rakowa. Raków był kiedyś stolicą braci polskich – arian.  Szlak wchodzi do Rakowa od wschodu , idzie do kościoła św. Anny i dalej do rynku. W jego pobliżu znajduje się kościół  parafialny pw. św. Trójcy i obok niego zachowany dom ariański.  Z rynku udajemy się na północ do wsi Dębno po drodze przecinając tory dawnej kolejki wąskotorowej z Jędrzejowa do Szczucina . We wsi stoi zabytkowa kaplica św.Tekli znajdująca się na dużym placu , dawniejszym rynku  kiedy Dębno miało prawa miejskie. Ze wsi idziemy parę kilometrów drogą asfaltową do wsi Drogowle . Tu spotykamy kościół p.w. św.Andrzeja i ruiny folwarku z czworakami . Drogowle leży nad rzeką Czarną Staszowską , wzdłuż której poruszamy się jeszcze kawałek. Opuszczamy wieś przechodząc na drugi brzeg rzeki po coraz bardziej rozpadającym się , drewnianym moście. Wchodzimy do lasu którym będziemy nam towarzyszył prawie dziesięć kilometrów , do Nowej Huty. Opuściliśmy dolinę Czarnej Staszowskiej i weszliśmy na Pasmo Ociesęckie , gdzie ,,zaliczymy,, trzy góry – Sterczynę , najwyższą w paśmie Jażwinę i Igrzyczną. Z tej ostatniej szybko w dół do drogi Daleszyce – Raków , którą przekraczamy i zaraz dochodzimy do wsi Nowa Huta. Za wsią dołączamy do niebieskiego szlaku Chęciny – Łagów . Stąd jeszcze około kilometra do Widełek , gdzie przy przystanku PKS znajduje się koniec szlaku.
  Szlak żółty przebiegający przez Pogórze Szydłowskie , Dolinę Czarnej Staszowskiej i Pasmo Ociesęckie.
Szydłów – Korytnica – Chańcza – Raków – Dębno – Drogowle – Sterczyna – Nowa Huta – Widełki
Choć oficjalna długość szlaku wynosi 34km ja wykręciłem 37km (gdzieś mnie nosiło :) i 550m przewyższenia.

  Pozdrawiam wiosennie :)

  Łazior  Świętokrzyski

2015.04.16. Świętokrzyskim szlakiem

$
0
0

    Witam :)
Wierna Rzeka . Dla jednych kojarzy się  z rzeką nazywaną  też Łosośna, Łośna, Łososina lub  Łososinka która w dolnym biegu przeistacza się właśnie w Wierną Rzekę. Dla innych z powieścią Stefana Żeromskiego pod tym właśnie tytułem opowiadającą o powstaniu styczniowym lub filmem nakręconym na podstawie tej powieści. A jeszcze dla innych z przystankiem kolejowym na trasie Kielce – Częstochowa kojarzonym z grzybobraniem lub .. początkiem szlaku żółtego do Chęcin. Dzisiaj pozostał już tylko nieczynny budynek stacyjny z którego zdjęto nawet napis Wierna Rzeka .
   Szlak żółty Wierna Rzeka – Chęciny prowadzi przez Pasmo Chęcińskie , Grząby Bolmińskie i Grzywy Korzeczkowskie . Staram się co roku go przechodzić więc i teraz korzystając z wolnej chwili przeszedłem się nim. Szlak zaczynał się kiedyś przy budynku stacyjnym , teraz początek szlaku jest namalowany na słupie koło przystanku PKS w Gnieżdziskach. Ale to o rzut kamieniem z peronu :)  Idziemy drogą do mostu na rzece i przez przejazd kolejowy w stronę kościoła w Wesołej . Skręcamy w jego stronę i wzdłuż ogrodzenia idziemy dalej obok zarośniętej góry Wesołowskiej do wsi Zajączków . Przechodzimy przez całą wieś i wchodzimy do lasu , gdzie obok nieczynnego kamieniołomu dochodzimy do drogi . Za drogą wchodzimy na górę Miedzianka . Nazwę swą zawdzięcza występującym tu rudom miedzi , które były wydobywane w kopalniach już od XVw  Okolice Miedzianki były też terenem akcji powieści Edmunda Niziurskiego ,,Księga urwisów,, i filmu zrealizowanego na podstawie tej książki ,,Tajemnica dzikiego szybu,, Kto nie czytał i nie widział niech szybko nadrobi zaległości bo naprawdę warto  Z góry roztacza się piękna panorama . Schodząc z góry zahaczamy o skraj wsi o tej samej nazwie – Miedzianka . Następnie około dwóch kilometrów przez pola i las dochodzimy do Grząbów Bolmińskich . Skręcamy i przechodzimy przez to pasmo do wsi Jedlnica. Doszliśmy do drogi Kielce- Małogoszcz .Tu, na przełomie rzeczki Hutka ma swój początek niebieski szlak z Jedlnicy do Żarczyc Dużych (kiedyś tak było , wędrowałem nim) przedłużony obecnie do Jędrzejowa (jeszcze tam nie szedłem) Za drogą wchodzimy do lasu i częściowo nową drogą pożarową wspinamy się na Grzywy Korzeczkowskie . Idziemy ich grzbietem (obecnie w kulminacji las wykarczowany) i opuszczamy je na końcu wsi Korzecko . Stąd jeszcze kawałek drogą do Góry Zamkowej i tu obok zamku schodzimy do Chęcin.Ruiny zamku były rewitalizowane  (cóż za mądre słowo:) i trzeba będzie tam zawitać , ale teraz nie miałem na tyle czasu . Może wkrótce :) Na rynku był kiedyś węzeł szlaków i swój koniec miał też szlak z Wiernej Rzeki. Teraz po remoncie rynku znaków na razie brak.

  Szlak żółty Wierna Rzeka - Zajączków - Góra Miedzianka - Grząby Bolmińskie - Jedlnica - Grzywy Korzeczkowskie - Korzecko - Góra Zamkowa - Chęciny
   Mój GPS pokazał 19,7km czyli mniej niż oficjalna długość szlaku – 20km  Jak na moje łażenie rzecz to niesłychana , zwykle jest tego więcej 
Przewyższenie wyniosło 487m
  Pozdrawiam serdecznie 
  Łazior Świętokrzyski

25.04.2015 - Sobotnia wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Wałsnów - Grzegorzowice - Góra Chełmowa - Nowa Słupia - Święty Krzyż (zwiedzanie) - Huta Szklana, ok. 15 km
Zbiórka: Dworzec PKS, ul. Czarnowska, godz. 8:05 (odjazd: 8:20)
Wycieczkę prowadzi: Lech Segiet


26.04.2015 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Brzeziny kościół - Nida - Ostrów (Ptasi Azyl - spotkanie z prof. Januszem Wróblewskim) - Radkowice PKP - Kowala, ok. 15 km
Zbiórka: przystanek MPK linii nr 45, ul. Żytnia, godz. 8:10 (odjazd 8:27)
Wycieczkę prowadzi: Andrzej Sokalski

1.05.2015 - Wycieczka KTP PTTK "Przygoda" (zapisy)

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Oblęgorek - Rez. Barania Góra - Góra Siniewska - Góra Perzowa - Strawczyn, ok. 15 km
Zbiórka: parking przy restauracji McDonalds (ul. Armi Krajowej), godz. 9:30
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w wynajętym autokarze (dojazd i powrót bezpłatny) konieczne są zapisy.
Planowany powrót do Kielc: godz. 18:30
Wycieczkę prowadzi: Andrzej Toporek, Grażyna Dziółko

2015.04.20. Świętokrzyskim szlakiem

$
0
0

         Witam :)
  Górę Karczówkę chyba Wszyscy dobrze znają  :)  Najwyższe wzniesienie  w Paśmie Kadzielniańskim z kapitalnym widokiem na Kielce i Góry Świętokrzyskie .  Na szczycie znajduje się  kościół pw.św.Karola Boromeusza oraz klasztor należący dawniej do oo. bernardynów  obecnie we władaniu księży pallotynów . Dawniej obszar Karczówki był  intensywnie eksploatowany  górniczo  gdzie wydobywano głównie rudy ołowiu. W sumie było tu około trzy tysiące szybów górniczych , których pozostałości widoczne są do dzisiaj . Wykopy i zagłębienia nazywane ,,szparami’’ można spotkać na zachodnim stoku , przy szlaku turystycznym.  Klasztor na Karczówce  był też silnie powiązany z powstaniem styczniowym co upamiętnia pomnik ofiar powstania.  Obok murów klasztornych znajduje się też symboliczna mogiła pierwszego powojennego proboszcza Karczówki , księdza Stanisława Ziółkowskiego zastrzelonego przez milicjanta 23 września 1946r
    Na Karczówce przy ulicy Podklasztornej , obok kamiennego krzyża z 1911r swój początek ma czerwony szlak pieszy Chęciny – Karczówka. Jest to jeden z najstarszych szlaków pieszych w Górach Świętokrzyskich , został wyznakowany w okresie międzywojennym ubiegłego wieku. Stąd około 250 metrów lekko pod górkę do murów klasztornych , skąd możemy nacieszyć oczy wspaniałą panoramą . Klasztor  obchodzimy od południowej strony i udajemy się w dół wzgórza obok mogiły ks.Ziółkowskiego i pozostałości wyrobisk górniczych . Tu spotykamy znaki ścieżki geologiczno – kruszcowo - górniczej. Wychodzimy z lasu na ulicę Bernardyńską obok Kapliczki Gwarków , miejsca gdzie wydobyto w 1646r  trzy bryły galeny (rudy ołowiu) z których następnie wykonano figury św.Barbary z kościoła na Karczówce , NMP z kieleckiej katedry i św.Antoniego z kościoła w Borkowicach. Następnie prawie kilometr idziemy ulicą Grabinów i znów wchodzimy w las udając się na Brusznię . Na jej wierzchołku znajduje się drewniany krzyż wzniesiony w 1917r z inicjatywy kieleckich harcerzy , upamiętniający powstanie styczniowe. Obecny był postawiony w 2007r  Opuszczamy Brusznie i dochodzimy do Silnicy , którą przekraczamy i udajemy się ulicą Kolonia do Białogonu  , kiedyś osady fabrycznej a obecnie dzielnicy Kielc . Białogon swój rozkwit miał w XIX w , głownie dzięki Stanisławowi Staszicowi , który tu właśnie wybudował hutę ,,Aleksandra’’i rozbudował istniejące osiedle. Na miejscu dawnej huty istnieje do dzisiaj zakład ,,Kielecka Fabryka Pomp – Białogon’’ Obok , na skwerku piękny kościółek , wybudowany w 1917r w stylu zakopiańskim . Naprzeciw , po drugiej stronie ulicy Fabrycznej pomnik Stanisława Staszica i dalej Dom Harcerza im.Natalii Machałowej . Udajemy się w stronę Pasma Zgórskiego ,  prawie cztery kilometry ,,asfaltem’’ , ulicami Za Walcownią , Browarną , Zalesie i Garbarską . Tutaj wchodzimy do lasu i pod górę na grzbiet pasma gdzie pod Górą Patrol napotykamy znaki niebieskie szlaku Chęciny – Łagów. Schodzimy w stronę Zgórska – Zagrody i idziemy dalej lasem w stronę Zajazdu Raj. W lesie znajduje się symboliczna mogiła czterech żołnierzy organizacji Wolność i Niezawisłość , którzy tutaj zostali rozstrzelani w dniu 24 września 1948 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa . Szlak jest obecnie w trakcie odnawiania i teraz znaki poprowadziły mnie bezpośrednio na zajazd , pomijając jaskinię Raj . Czyżbym coś pominął :)  Znów wchodzimy do lasu i idziemy w stronę Czerwonej Góry . Tu na chwilę ,,skok w bok,, do nieczynnego kamieniołomu ,,Zygmuntówka’’.  Opuszczamy Czerwoną Górę ulicą Sitkówka i przecinając obwodnicę Kielc dochodzimy do wsi Zelejowa. Stąd znów przez las przechodzimy grzbietem Góry Zelejowej i wychodzimy na … Chęciny do których jeszcze dwa kilometry :)  Koniec szlaku znajdował się na Rynku , ale obecnie po remoncie znaków na razie brak :) Ponieważ tym razem miałem jeszcze trochę czasu więc udałem się na mały obchód Chęcin . Najpierw Rynek – ratusz i dom zajezdny ,,Pod Srebrną Górą’’ , następnie synagoga i pod górę kościół św.Bartłomieja i zamek. Uroczyste otwarcie dopiero w najbliższą niedzielę ale już teraz  można było za jedyne piętnaście złotych zobaczyć jak ruiny zamku królewskiego z XIIIw zmieniły się na przestrzeni kilku ostatnich lat :)  Wejście bramą wschodnią , obie wieże , wyjście bramą zachodnią i powrót wzdłuż muru do wschodniej. Stąd wzdłuż alejki z ustawionymi drewnianymi postaciami królewskimi (i nie tylko) do zachodniej i zejście do kościoła św.Bartłomieja . Tu obok figury Mnicha , w lewo do zespołu klasztornego Klarysek , dawnego kościoła szpitalnego św.Ducha , obok pomnika Pamięci pomordowanych do ,,Niemczówki’’,  do Rynku , skąd do ,,rynku dolnego,, i dalej do zabudowań  zespołu klasztornego Ojców Franciszkanów. Gdy byłem tu pierwszy raz nie mogłem się nadziwić jak w budynkach kościelnych mogłem napić się pysznej , zimnej z lodem  Pepsi (praktycznie niedostępnej w sklepach) i zjeść wspaniałe lody . Co starsi konsumowali nie pamiętam :)  Obecnie wędrując po Anglii zdarzyło mi się już spać w kościele zaadoptowanym na hostel , gdzie nawet wystrój pozostał … Nie zdążyłem jeszcze dojść do kirkutu , przed 1939r ponad połowa mieszkańców Chęcin to była ludność żydowska. Ale to następnym razem :)
   Czerwony szlak pieszy im.Sylwestra Kowalczewskiego 
  Kielce ul.Podklasztorna – Góra Karczówka – Góra Brusznia – Kielce Białogon –  Kielce Zalesie - Zgórskie Góry – Jaskinia Raj – Czerwona Góra – Zelejowa – Góra Zelejowa – Chęciny
  Według GPSu 18,5km i 460m przewyższenia

 Pozdrawiam serdecznie :)

 Łazior Świętokrzyski

26.04.2015 Niedzielna wycieczka ŚKTK "Kigari"

$
0
0

 

Świętokrzyski Klub Turystów Kolarzy „Kigari” PTTK Kielce zaprasza na niedzielną wycieczkę rowerową

 

Termin: 26 kwietnia 2015

Trasa: Plac Artystów– wyjazd ul. Biesak – Grabina – Górki Szczukowskie - Szczukowice- Brynica- Chełmce- Oblęgorek – Niedźwiedź – Hucisko – Góra Perzowa (rezerwat skalno – przyrodniczy , kapliczka Św. Rozalii) – szlakiem czerwonym – Huta Oblęgorska - Oblęgorek - Ciosowa- Szlifiernia- Laskowa- Miedziana Góra- Stara Wieś- Gruchawka - Kielce; ok. 60 km

Wspomnienia z wyjazdu KTP PTTK "Przygoda" na Niedzielę Palmową do Kurzelowa

$
0
0

 

Kochani, zapraszam na nieco spóźnioną ale szczerą relację z wyjazdu na niedzielę palmową ;-)

 

Po ziemi, po murze i po konarach...

$
0
0

          Zanim przyroda oszołomi nas dziesiątkami barw i zapachów, a drzewa i krzewy zapełnią się liśćmi, warto zerknąć na urokliwe pnącza sunące po podłożu, wspinające się po pniach, konarach i murach. Podczas wiosennego spaceru zachwyciła mnie Hedera helix (bluszcz pospolity) dumnie pokrywająca mury i drzewa na Cmentarzu Starym w Kielcach, ogrodach przydomowych oraz cmentarzu na Piaskach. To piękna zimozielona roślina, wspinająca się za pomocą czepnych korzonków przybyszowych; „hedera” – starorzymska nazwa bluszczu.

1.05.2015 - Wycieczka KTP PTTK "Przygoda" (zapisy na listę rezerwową)

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Oblęgorek - Rez. Barania Góra - Góra Siniewska - Góra Perzowa - Strawczynek (Centrum Sportowo-Rekreacyjne OLIMPIC), ok. 15 km
Zbiórka: parking przy restauracji McDonalds (ul. Armi Krajowej), godz. 9:30
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w wynajętym autokarze (dojazd i powrót bezpłatny) konieczne są zapisy.
Planowany powrót do Kielc: godz. 18:30


3.05.2015 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Piekoszów - Łaziska - Pasmo Zgórskie - Jaworznia - Góra Zielona - Góra Patrol - Słowik, ok. 13 km
Zbiórka: przystanek MPK linii nr 18, ul. Żytnia, godz. 8:45 (odjazd 9:01)
Wycieczkę prowadzi: Dariusz Zmorzyński

Wycieczka z przewodnikiem do Sandomierza

$
0
0

Program wycieczki:
Brama Opatowska – Muzeum Diecezjalne – Bazylika – Zamek – Wąwóz Królowej Jadwigi – Kościół Piotra i Pawła – klasztor dominikanów – ucho igielne – trasa podziemna – ratusz – w drodze powrotnej zamek w Ujeździe

Zbiórka: ul. Biskupa Kaczmarka o godzinie 7:45, wyjazd 8:00
Wpisowe: 40zł, w cenie obsługa przewodnika oraz ubezpieczenie.
Dodatkowo ok. 15zł bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

25/26-04-2015 Wyjazd Klubu Górskiego PTTK Kielce na III ETAP Szlaku Niebieskiego; Tarnów - Wielki Rogacz (Beskid Wyspowy/Gorce).

$
0
0

W ostatni weekend kwietnia br. uczestniczyłem w wyjeździe Klubu Górskiego PTTK Kielce, którego celem było pokonanie III etapu pieszego szlaku niebieskiego; Tarnów – Wielki Rogacz. Ze względu na liczbę przebytych kilometrów oraz sumę podejść był to, jak do tej pory, najtrudniejszy odcinek. W ciągu dwu dni przeszliśmy bez mała 63km, przy 2820m podejść.

W sobotę 25 kwietnia wędrowaliśmy po Beskidzie Wyspowym z Rojówki przez Babią Górę (728 m n.p.m.), Jaworz (921 m n.p.m.), Sałasz (909 m n.p.m.), Miejską Górę (716 m n.p.m.), Limanową, Jabłoniec (624 m n.p.m.), Golców (752 m n.p.m.), Jeżową Wodę (895 m n.p.m.) do wsi Młyńczyska pokonując 30.5km, przy 1300m podejść.

W niedzielę 26 kwietnia wędrowaliśmy po Beskidzie Wyspowym i Gorcach ze wsi Młyńczyska przez Modyń (1029 m n.p.m.), Zbludzę, Kamienicę, Goły Wierch (781 m n.p.m.), Ochotnicę Dolną, Lubań (1211 m n.p.m.) na Przełęcz Snozka pokonując 32km przy 1520m podejść.

Niemal przez cały czas wędrówki „towarzyszyła” nam Wiosna. Trochę śniegu spotkaliśmy jedynie na Modyniu oraz na Lubaniu. Śnieg mogliśmy również zaobserwować na szczytach Tatr, które co jakiś czas ukazywały się nam w niedalekiej perspektywie.

 

9.05.2015 - Sobotnia wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Borków - Znojów (Nabożeństwo Majowe przy krzyżu) - Marzysz I - Zastawie (Chodcza-Leśniczówka) - Dyminy (Kielecka Fabryka Domów), ok. 12 km
Zbiórka: przystanek MPK linii nr 201, ul. Żytnia (Hala), godz. 9:00 (odjazd 9:16)
Wycieczkę prowadzi: Jarosław Leszczyński

10.05.2015 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Kajetanów - Łąki - Podwiśniówka (kopalnia) - Masłów (lotnisko), ok. 12 km
Zbiórka: przystanek MPK linii nr 7, ul. Czarnowska, godz. 9:40 (odjazd 9:55)
Wycieczkę prowadzi: Renata Tomczyk

Viewing all 1494 articles
Browse latest View live