W sobotę 30 kwietnia wybrałem się do Janowca. Moim celem był zamek w Janowcu, barokowy dwór z Moniak koło Urzędowa oraz spacer brzegiem Wisły. Wędrówkę rozpocząłem na rynku w Janowcu, z którego zielonym szlakiem turystycznym wdrapałem się na wzgórze zamkowe. Po zwiedzeniu zamku udałem się najpierw do położonego w pobliskim parku dworu z Moniek, a następnie zielonym szlakiem pieszym powędrowałem nad Wisłę. Do Janowca powróciłem zielonym szlakiem rowerowym. Na koniec mojej wizyty w Janowcu zwiedziłem jeszcze kościół pw. św. Małgorzaty i św. Stanisława Biskupa.
Zamek w Janowcu
Zamek w Janowcu został wzniesiony w XVI stuleciu przez hetmana wielkiego koronnego, Mikołaja Firleja. Rezydencję rozbudowywano do XVIII wieku z udziałem między innymi włoskiego architekta Santi Gucciego, wykorzystując miejscowy kamień wapienny oraz cegłę. Niepowtarzalny charakter nadają ruinom czerwone pasy nawiązujące do XVI-wiecznej dekoracji. Z ruinami janowickiego zamczyska wiąże się wiele legend, liczne są wersie podań o Czarnej Damie. Odbywa się tu turniej rycerski „O pierścień Czarnej Damy”. Na zboczach zamkowego wzgórza planowane jest odtworzenie winnicy.
Barokowy dwór z Moniak koło Urzędowa
Barokowy dwór z Moniak koło Urzędowa wybudowany został w latach 1760-1770 jest drewniany, posiada mansardowy dach podbity gontem. Dwór wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Rozebrany został na części i odtworzony w Janowcu w latach 1978-1985. We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.
Widok na Kazimierz Dolny nad Wisłą
Kościół pw. św. Małgorzaty i św. Stanisława Biskupa w Janowcu
Przy rynku w Janowcu stoi kościół pw. św. Małgorzaty i św. Stanisław Biskupa. Pierwszy modrzewiowy kościół pw. św. Małgorzaty powstał w Janowcu około roku 1120. Nową jednonawową, murowaną świątynię ufundowano około roku 1350, a następnie rozbudowano ją z fundacji Piotra Firleja, wojewody ruskiego, właściciela Janowca. Powstała wtedy druga obszerna nawa i prezbiterium obok starego kościoła. Niewykończoną część świątyni, kalwin Andrzej Firlej, kasztelan lubelski, przekazał protestantom, stary zaś kościół pozostał katolicki. Do końca XVI wieku odbywały się w kościele nabożeństwa w obu obrządkach. W ostatnim dziesięcioleciu XVI wieku świątynia w całości powróciła do katolików, wówczas dobudowano wieże kościelną. W XX wieku kościół był kilkakrotnie remontowany. Ostatnio przeprowadzono restauracje ołtarzy, wymalowano wnętrze oraz elewację świątyni nawiązując do oryginalnej kolorystyki z XVII wieku.