Quantcast
Channel: Turysta Świętokrzyski
Viewing all 1498 articles
Browse latest View live

"Brygada KK" zdobywa Babią Górę

$
0
0

 

 

Babia Góra inaczej nazywana również Diablakiem to masyw górski, którego zwieńczeniem jest szczyt Babiej Góry o wysokości 1725 m n. p. m. Położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego, a zarazem jest jego najwyższym wzniesieniem. Babia Góra nazywana jest Królową Beskidów i należy do Korony Gór Polski.

Z najwyższego wierzchołka Babiej Góry roztacza się przepiękna panorama we wszystkich kierunkach. Możemy podziwiać ze szczytu większość pasm Beskidów (Śląski, Żywiecki, Makowski, Mały, Wyspowy, Gorce, Tatry oraz góry Słowacji, a także kotlinę Orawsko-Nowotarską).

Diablak znany jest z bardzo kapryśnych warunków atmosferycznych, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut (podobnie jak w Tatrach). W 1954 roku utworzono w masywie Babiej Góry, Babiogórski Park Narodowy, który w 1977 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO, ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze.

Na Diablak prowadzi kilka ciekawych szlaków o różnym stopniu trudności, na początku jednak musimy wykupić obowiązkowy bilet wstępu do BPN za 5 zł/normalny i 2.5 zł/ulgowy.

Na Babią Górę wybrałam się, 13 lipca 2014 z „Brygadą KK” czyli ośmioosobową ekipą pod przewodnictwem kol. Krzysia Kowalskiego. W skład tej brygady oprócz mnie i Krzysia weszli: Wojtek strażak, Paulinka, Emilka, Ania, Olek oraz Krzysztof.

Był to naprawdę wspaniały dzień, pełen słońca, radości, wrażeń i pięknych widoków. Pogodę mielismy cudowną, jak na zamówienie- jedynie na Babiej Górze bardzo wiało, ale to jest podobno norma. Towarzystwo było doborowe a więc wędrówka była prawdziwą przyjemnością.

Wystartowaliśmy na przeł. Krowiarki kierując się niebieskim szlakiem do schroniska Markowe Szczawiny. Po krótkim odpoczynku i zwiedzeniu Muzeum Turystyki Górskiej, znajdującego się przy schronisku, weszliśmy na żółty szlak zwany Percią Akademików.
Jest to najtrudniejszy szlak wiodący na Diablak a to m. in. dlatego, że na wysokości 1548 m n. p. m. należy pokonać odcinek z klamrami i łańcuchami, które wiodą piechurów na pionową ścianę skalną zwaną Czarnym Dziobem.
Po wejściu na szczyt tej ściany czekała nas już tylko długa, mozolna wędrówka skalnymi schodami, gdzie po obu stronach leżało coraz więcej głazów i kamieni. Znaleźliśmy się na morzu kamieni i głazów różnej wielkości- czyli podbabiogórskim gołoborzu.
Tuż pod szczytem, na wysokości 1723m n. p. m. w skałach znajduje się biała figurka Matki Boskiej. Tam zatrzymaliśmy się na chwilę a potem  poszliśmy po nagrodę, jaką jest wejście na szczyt Babiej Góry.

Babia Góra bardzo mnie zachwyciła, faktycznie widoki są urzekające i to na cztery strony świata- nie na darmo nazywa się ją Królową Beskidów. Babia Góra jest wspaniała, niesamowicie widokowa, dostojna i ma swój niepowtarzalny klimat... Kilka osób tak jak było pierwszy raz ale szeryf brygady KK czyli Krzysio Kowalski, był po raz 28... to się nazywa wracać w miejsce, które się kocha... dla mnie Diablak też dołączył do miejsc, do których się nie jedzie tylko wraca...

Do przeł. Krowiarki zeszliśmy czerwonym szlakiem i jak to bywa w górach ciągle było w dół i w dół, co czasami jest gorsze niż wchodzenie pod górę:-) Po drodze znalazł się jednak czas na wiele pamiątkowych fotek, pogaduchy i żarty oraz odpoczynek na polance, gdzie przez ok. godzinkę wygrzewaliśmy się w promykach słońca pozwalając sobie na tzw. słodkie lenistwo;-)

Baaaaardzo dziękuję Krzysiowi Kowalskiemu za zorganizowanie i poprowadzenie tej pięknej, beskidzkiej wyprawy oraz całej Brygadzie KK za przesympatyczne towarzystwo, humor i koleżeńską postawę;-) Do zobaczenia na kolejnej wyprawie;-)

CZEŚĆ GÓROM!!!


16.08.2014 - Sobotnia wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę
Akcja "Burza" II batalion 4 pp

Trasa: Gruchawka - rezerwat "Sufraganiec" - Siodła (pomnik AK - śpiewanie piosenek żołnierskich i turystycznych) - Tumlin PKP, ok. 11 km
Zbiórka: przystanek MPK linii nr 17, ul. Czarnowska, godz. 7:50
Wycieczkę prowadzi: Andrzej Toporek

17.08.2014 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę
„Śladami Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego”

Trasa: Końskie - Stary Młyn - Stoki (osada leśna) - Stara Kuźnica (zwiedz. kuźni z wyposażeniem charakterystycznym dla techniki XVII i XVIII w.) - „Witków” (relikty nie istniejącej już osady młyńskiej) - Piasek  Smarków - Stara Góra - Stąporków, ok. 18 km
Zbiórka: Dworzec PKS, ul. Czarnowska, godz. 8:00
Wycieczkę prowadzi: Dariusz Garbat

Uroczystość odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego

$
0
0

 

„Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza... „

 

6 sierpnia 1914 roku  z Krakowskich Oleandrów wymaszerowała Pierwsza Kompania Kadrowa
a 12 sierpnia dotarła do Kielc.

W setną rocznicę wkroczenia Kadrówki do Kielc, byliśmy świadkami ważnego wydarzenia, długo oczekiwanego przez wielu kielczan. 12 sierpnia 2014 r. na Placu Wolności odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego- twórcy Legionów Polskich.

Ja również tam byłam, przeżyłam chwile patriotycznego wzruszenia oraz tak jak zwykle zatrzymałam w kadrze to co mogłam, czyli te ważne i uroczyste chwile... zapraszam do mojej fotogalerii.

Z okazji 100- lecia powstania legionów w Kielcach przez kilka dni odbyło się wiele imprez patriotycznych. Uczestnicząc w nich nie mogłam zapomnieć o naszym koledze, długoletnim dzialaczu PTTK i KTP "Przygoda"- Krzysztofie Boguszu... Jaka szkoda, że własnie On- wielki znawca, pasjonat i wielbiciel legionów nie dozył tych pięknych chwil... tyle by było szczęścia i radości w Jego sercu...
 


Kol. Krzysztof Bogusz

 

Posluchajmy ulubionej pieśni legionowej naszego niezapomnianego Krzysia Bogusza, mojej zresztą też: "My Pierwsza Brygada - Marsz Pierwszej Brygady"
https://www.youtube.com/watch?v=EDpKIb3eGk0

 

Dla zainteresowanych- krótka historia powstania legionów
http://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/powiat-legionowski/legiony-kompania-kadrowa/

 

Zapraszam rownież na stronę echodnia.eu
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140812%2FPOWIAT0104%2F140819669

23.08.2014 - Sobotnia wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Bodzentyn - Święta Katarzyna - Ciekoty, ok. 14 km
Zbiórka: Dworzec PKS, ul. Czarnowska, godz. 7:35
Wycieczkę prowadzi: Mirosław Kubik

Zapisy na wycieczkę:
Biuro Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach
ul. H.Sienkiewicza 29, tel. 41 344-77-43, e-mail: biuro@pttkkielce.pl

24.08.2014 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Kajetanów - Łąki - Podwiśniówka (nieczynna kopalnia) - Masłów, ok. 12 km
Zbiórka: Przystanek MPK linii nr 7, ul. Czarnowska, godz. 9:40
Wycieczkę prowadzi: Renata Tomczyk

"Bieg Pierwszej Kompanii Kadrowej"

$
0
0

 

Wspominając ważne patriotyczne wydarzenia w Kielcach, które odbyły się w poprzednim tygodniu, nie sposób pominąć imprezy biegowej „Bieg Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Odbyła się ona 12 sierpnia 2014 w 100 rocznicę wkroczenia Piłsudczyków do miasta. W tym dniu kilka godzin wcześniej miała miejsce ceremonia odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego.

Bieg miał charakter happeningowy, prowadził ulicami centrum Kielc i miał dystans ok. 5 km.
Wystartowaliśmy na kieleckim Placu Wolności. Wśród biegaczy były osoby, którym tradycje legionowe są bardzo bliskie, nie tylko ze względu na zamiłowania historyczne, ale również związki rodzinne.

Dla uczestników biegu zorganizowano konkurs na przebranie. Kto się ubrał w strój legionisty, Marszałka lub inny z akcentami miał szansę zdobyć pamiątkowy puchar, medal lub inny upominek.
 


 

Bieganie to wprawdzie nie moja bajka /na razie/ ale od czasu do czasu próbuję sił i w tej dziedzinie- kto wie może jesienią zacznę treningi biegowe, ale w tym biegu postanowiłam uczestniczyć. Dystans nie był długi i dla każdego, choć nie powiem dla mnie nie zaprawionej nowicjuszki tempo było ciut za szybkie ale jakoś dałam radę no impreza miała charakter patriotyczny.

Na pamiątkę pozostał mi medal z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, który otrzymalam za swój strój :-)

 

    

 

Imprezę „Bieg Pierwszej Kompani Kadrowej” zorganizowała grupa zapaleńców działających i biegających w BIEGAM BO MUSZĘ- KIELCE.
Pomysł był przedni, happening bardzo udany i faktycznie z wieloma akcentami patriotycznymi oraz legionowymi i za to bardzo dziękuję organizatorom tej imprezy biegowej.

 

Zapraszam na filmik z biegu kadrówkowego:

https://www.youtube.com/watch?v=pO_g_lyoz48&feature=youtube_gdata

 

Dla osób zainteresowwanych bieganiem i treningami o różnym stopniu trudności zachęcam do wejścia na stronkę BIEGAM BO MUSZĘ

https://www.facebook.com/BBMKielce

 

Treść: Joanna burtnik
Foto: Joanna Burtnik, BIEGAM BO MUSZĘ

Niedzielna wycieczka z Darkiem w dniu 24.08.2014r

$
0
0

Spotkanie na dworcu PKP o godz.9,30 odjazd pociągu 9,45. Trasa będzie liczyć 16 km  i pójdziemy doliną młynów rzeki Kamiennej Rezerwat Rydno - Dworskie Łąki - Nowy Młyn - Młyn Piaska (stadnina koni arabskich} - rozlewiska rzeki kamiennej - Szczepanów - Skarżysko kam.W palnach jest ognisko więc warto zabrać kawałek kiełbaski.  Wycieczkę poprowadzi Dariusz Zmorzyński. Pozdrawiam Darek


Sobotnia wycieczka z Lechem w dniu23.08.2014r

$
0
0

Spotkanie na dworcu PKS o godz. 7,10 odjazd auotbusu godz.7,20 ze stanowiska nr 7. Trasa będzie liczyć 17 km i pójdziemy - Nieskurzów - Przełęcz Karczmarka - Kościół drewaniany z XVIII w i miejsce mocy na Górze Witosławskiej - Małe Goloborze - Góra Szczytniak - Góra Skoszyńska - Malinowe Żródło - Jeleniów - Dębniak - Nowa słupia. Wycieczkę poprowadzi Przewodnik Świętokrzyski Kolega Lech Segiet. Pozdrawim Lech Segiet

Relacja z niedzielnej wycieczki rowerowej klubu "Kigari"- azymut Bizoręda

$
0
0

 

Kochani, zapraszam do małej fotorelacji ze spontanicznej wyprawy rowerowej ŚKTK PTTK „Kigari”. Oficjalnie mamy przerwę wakacyjną ale zapaleni klubowicze co niedziela zbierają się o godz. 9:00 na Placu artystów i po krótkiej naradzie wybierają trasę.

17 sierpnia b. r. przejechaliśmy prawie 70 km na trasie: Kielce- Chęciny- Tokarnia- Brzegi- Bizoręda- Karsznice- Bocheniec- Korzecko- Gościniec- Polichno- Chęciny- Nowiny- Kielce a kierownikiem wycieczki jednogłośnie został okrzyknięty kol. Lech Otwinowski.

30.08.2014 - "Rajd na raty" - Etap III

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na "Rajd na raty" - Etap III

Trasa: Przełom Lubrzanki - Góra Dąbrówka - Diabelski Kamień - Góra Klonówka* - Masłów - Góra Domaniówka - Dąbrowa - Góra Sosnowiec - Góra Krzemionka - Sosnowica* - Tumlin, ok. 21 km
Zbiórka: Przystanek MPK linii nr 38, al. IX W. Kielc (UM), godz. 8:45 (odjazd 9:00)
Wycieczkę prowadzi: Piotr Garecki, Mirosław Kubik

31.08.2014 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Bodzentyn - Tarczek - Śniadka - Sieradowice - Góra Sieradowska - Bodzentyn, ok. 16 km
Zbiórka: Dworzec BUS, ul. Żelazna, godz. 9:50
Wycieczkę prowadzi: Andrzej Sokalski


Foto: Kościół św. Idziego w Tarczku (źródło: pl.wikipedia.org)

Z Bodzentyna do Ciekot- fotorelacja z wycieczki KTP PTTK „Przygoda”

$
0
0

Sobotnia wycieczka klubu „Przygoda” na trasie: Bodzentyn - Święta Katarzyna – Ciekoty, odbyła się 23 sierpnia 2014. Wycieczkę prowadził kol. Mirosław Kubik.

 

Foto: Mirosław Kubik
 

Niedzielna Wycieczka z Lechem Segietem 7.09.2014r.

$
0
0

Spotkanie na dworcu PKS o godz.8.05 stanowisko nr.6 odjazd autobusu o godz.8.20. Trasa będzie liczyć 12 km i pójdziemy: Bieliny - Przełęcz Hucka - Święty Krzyż (Zwiedzanie Wieży) - Nowa Słupia. Wycieczkę prowadzi Przewodnik Świętokzyski Lech Segiet.

Pozdrawiam Lech Segiet.

Sobotnia Wycieczka z Darkiem w dniu 6.09.2014r

$
0
0

Spotkanie na dworcu PKS o godz. 8.05 odjazd o godz. 8.20 ze stanowiska nr 6 (jedziemy na Ostrowiec). Trasa liczy 20 km, zwiedzimy niezwykle malownicze wąwozy i ziemię chmielowską. Pójdziemy - Szwarszowice (wiatrak holender z XIXw) - żródło rzeczki Modły -  Wąwóz Biała Skała - Wąwóż lessowy koło Żurawki - jeden z najdłużyszch wąwozów lessowych koło Udzicowa - Bukowska Góra - Parzyński Dół - Kunów. Bilet PKS kosztuje 13 zł, powrót do KIelc pociągiem godz.16,50 koszt biletu 9 zł.

Pozdrawiam Darek


30/31-08-2014 Wprawa Klubu Górskiego PTTK Kielce na Małą Fatrę.

$
0
0

W ostatni weekend sierpnia 2014 miał miejsce pierwszy wypad KG  PTTK Kielce na Słowację. Naszym celem była Malá Fatra (Mała Fatra). Przygodę z tymi bajecznymi górami rozpoczęliśmy od  obejrzenia pomnika Juraja Jánošíka – nadnaturalnej wielkości postać tego legendarnego zbójnika wykonana ze stali nierdzewnej góruje nad Terchovą (wioską w której się urodził pod konie XVII wieku) u wlotu do Vrátnej doliny (Doliny Wrotnej). Po kilku chwilach spędzonych u stup pomnika przejechaliśmy do Chaty vo Vyhnanej w  Štefanovej,  która stanowiła naszą bazę wypadową.
Pierwszego dnia  w sobotę wędrowaliśmy sobie kanionem wyrzeźbionym w wapiennych skałach przez  Dierový potok tzw. Horné diery (Górne dziury) górną część Jánošíkovych  dier najpierw na Malý Rozsutec (Mały Rozsutec 1343 m n.p.m.), a następnie na Veľký Rozsutec (Wielki Rozsutec  1610 m n.p.m.).  Z Wielkiego Rozsutca zeszliśmy przez Sedlo Medziholie do Štefanovej.  W Hornych dierach pokonaliśmy dziewięć wodospadów intensywnie korzystając z licznych drabinek, łańcuchów, klamr i stalowych lin asekuracyjnych. Również podejście i zejście z Małego oraz zejście z Wielkiego Rozsutca zabezpieczone było przy pomocy łańcuchów. Oj nie jednemu z nas uginały się nogi, ale daliśmy radę. A trud wędrówki i adrenalinę związaną z pokonywaniem łańcuchów wynagrodziły na wspaniałe widoki.

Drugiego dnia w niedzielę pokonaliśmy trasę ze Štefanovej przez Chatę na Grúni, Poludňový grúň (1460 m n.p.m.), Chleb (1648 m n.p.m.) na Veľky Kriváň  (Wielki Krywań 1709 m n.p.m.) najwyższy szczyt Małej Fatry i z powrotem. Początkowo planowaliśmy zejście z Wielkiego Krywania do Chaty Vratnej (dolna stacja kolejki gondolowej), ale lawina błotna która wraz z potężną burzą nawiedziła Dolinę Vratną w lipcu br. uszkodziła kolejkę, jej dolną stację oraz szlak turystyczny biegnący pod kolejką. Szlak ten jest nadal zamknięty dla turystów. O ile pierwszego dnia wędrowaliśmy szlakami turystycznymi przypominającymi te występujące w Słowackim Raju i w Tatrach to drugiego dreptaliśmy ścieżkami łudząco podobnymi do tych występujące w Beskidach i Bieszczadach. Przez dwa dni mieliśmy do czynienia z prawdziwymi górami w pigułce. Były i łańcuch, i ostre podejścia, i wspaniałe widoki. Wprawdzie drugiego dnia trochę pokropiło ale co to dla nas.

 

6.09.2014 - Sobotnia wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:

Trasa: Sobków PKP (Sokołów Dolny) - Wojkowiec - Ostrów - Radkowice PKP, ok. 14 km
Zbiórka: Dworzec PKP, ul. Żelazna, godz. 10:05
Planowany powrót: PKP (odjazd 14:39)
Wycieczkę prowadzi: Paweł Wojtas

7.09.2014 - Niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę
„Śladami Bitwy pod Broniną”

Trasa: Busko Zdrój - rezerwat "Zimne Wody" - Las Widuchowski - Żerniki Górne - Szczaworyż, ok. 13 km
Na trasie wycieczki planowane jest ognisko (kiełbaski we własnym zakresie) z gawędą oraz ze śpiewaniem piosenek żołnierskich i turystycznych.
Zbiórka: ul. bp. Cz. Kaczmarka (parking k.Biedronki) godz. 8:00

8.09.2014 - Spotkanie KTP PTTK "Przygoda"

$
0
0

Zarząd Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" zaprasza
członków i sympatyków Klubu na spotkanie

które odbędzie się w poniedziałek 8.09.2014r. o godz. 17:00
w sali Muzeum Dialogu Kultur (Kamienica pod Trzema Herbami) - Kielce, ul. Rynek 3

Wjazd KTP PTTK "Przygoda" na Roztocze- informacja

$
0
0

 

UWAGA!!!

Organizatorzy wycieczki na Rzotocze, zaplanowanej w terminie 20- 21 wrzesnia b. r.,
informują, że NIE MA JUŻ WOLNYCH MIEJSC!!!

Nie prowadzimy także zapisów na listę rezerwową!

Viewing all 1498 articles
Browse latest View live